Mala šola demence
V Republiki Sloveniji je že več kot 32.000 oseb z demenco, predvidevanja kažejo na trikratno povečanje obolelih do leta 2050. Zaradi vse večjega števila obolelih, ki povečini živijo v domačem okolju je Dom Danice Vogrinec Maribor pripravil program za družinske člane in druge neformalne oskrbovalce, ki ga bomo izvedli v lokalnih skupnostih. Program smo poimenovali MALA ŠOLA DEMENCE. Mala šola demence bo potekala v mesecu oktobru 2017 v Medgeneracijskem centru Danica Duplek v Dvorjanah in sicer v naslednjih terminih:
Prvo srečanje: 3. oktobra 2017 ob 16.00 uri
Tema 1: Značilnosti demence, vrste, pogostost in načini zdravljenja demence
Tema 2: Vedenjske in psihične spremembe pri demenci
Drugo srečanje: 10. oktobra 2017 ob 16.00 uri
Tema 3: Psihološke spremembe v starosti
Tema 4: Pristop, komunikacija in razumevanje oseb z demenco
Tretje srečanje: 17. oktobra 2017 ob 16.00 uri
Tema 5: Nega in prehrana osebe z demenco
Tema 6: Oblike pomoči v socialnem varstvu
Četrto srečanje: 24. oktobra 2017 ob 16.00 uri
Tema 7: Načini spoprijemanja s stresom in preprečevanje izgorelosti neformalnih oskrbovalcev
Tema 8 : Pomen telesne aktivnosti pri osebah z demenco, evalvacija in zaključek srečanj
Namen Male šole demence je izboljšati kakovost bivanja in zmanjšati socialno izključenost oseb z demenco in njihovih svojcev. Prispevali bomo k vzpostavitvi demenci prijaznega okolja, ki bo zagotavljalo ustrezno obravnavi oseb z demenco doma in v odprtem socialnem okolju.
V Mali šoli demence bodo sodelovali strokovnjaki iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, Oddelka za nevrologijo in Oddelka za psihiatrijo (Nevrolog, psihiater) ter Doma Danice Vogrinec Maribor (psiholog, delovni terapevt, socialni delavec, fizioterapevt, diplomirana medicinska sestra).
Mala šola demence je za udeležence brezplačna, predhodne prijave na srečanja niso potrebne. Posamezno srečanje bo trajalo predvidoma tri ure.
Pripravil: Drago Perger, univ. dipl. psih.