7. april – Svetovni dan "inženirjev narave"
7. april – Svetovni dan "inženirjev narave"
7. 4. 2025
Robert L. (univ. dipl. med. kom.)
7. aprila obeležujemo svetovni dan bobrov, živali, ki jih zaradi njihovega vpliva na okolje pogosto imenujemo kar inženirji narave. Z gradnjo jezov in brlogov bobri pomembno prispevajo k ohranjanju naravnega ravnovesja.
Zakaj so bobri tako pomembni
Bobri s svojo dejavnostjo ustvarjajo mokrišča, ki:
-
preprečujejo poplave,
-
blažijo sušo,
-
povečujejo biotsko raznovrstnost,
-
in zagotavljajo čistejšo vodo.
Zaradi teh lastnosti pozitivno vplivajo tudi na kmetijska zemljišča in zmanjšujejo vplive podnebnih sprememb. Njihove »gradbene mojstrovine« so življenjski prostor številnim drugim vrstam, kar jih uvršča med ključne vrste v ekosistemu.
Največji evropski glodalec
Bober je rastlinojed in odličen plavalec, ki se najbolj varno počuti v vodi z vsaj 80 cm globine. Pozimi se prehranjuje z lubjem in poganjki dreves, poleti pa z zelnatimi rastlinami.
Vrnitev po 200 letih
Bobri so bili v Sloveniji dve stoletji izumrli. Leta 1998 so jih ponovno naselili na Hrvaškem, od tam pa so se razširili tudi v porečja Drave, Mure, Krke, Kolpe, Save in Sotle. Če opazite sledi bobra, lahko podatke delite v spletni aplikaciji Bobrosled, ki pomaga spremljati njihovo prisotnost.
Kljub številnim koristim bobri včasih povzročijo težave – predvsem z lastniki zemljišč ob vodotokih. Te konflikte lahko zmanjšamo s povečanjem ozaveščenosti, preventivnimi ukrepi in razumevanjem pomena naravnih obrežij.
Več informacij: