Evropski sklad za regionalni razvoj
Naziv operacije: S KOLESOM NA IGRIŠČE
Akronim: S kolesom na igrišče
Sklad: ESRR
Vodilni partner – prijavitelj: Občina Duplek
Ostali partnerji: Nogometni klub Duplek
Vrednost operacije: 63.865,41 EUR
Vrednost sofinanciranja: 39.991,76 EUR
Glavni razlogi za izvedbo operacije so v posodobitvi športnih površin s potrebno infrastrukturo – ustreznimi LED reflektorji in dograditvi oziroma ureditvi celotnega območja za šport in rekreacijo, ki se nahaja v Spodnjem Dupleku v neposredni bližini osnovne šole z vrtcem, katero obiskuje preko 460 šolarjev in več kot 200 predšolskih otrok. Okoli šole so urejene površine za šport in rekreacijo (asfaltno igrišče za košarko, rokomet, mali nogomet), veliko travnato nogometno igrišče, fitnes na prostem in v zaključni fazi je gradnja športne dvorane s tremi vadbenimi prostori. Prostor vsak dan obišče veliko ljudi. Infrastruktura omogoča izvajanje različnih oblik športa, tako za prebivalce urbanega dela občine kot tudi za dnevne obiskovalce, turiste in vrhunske športnike v sklopu kondicijskih in tekmovalnih priprav. Poleg otrok tudi mladi, starejši, mamice z vozički in tudi invalidi, vsi s skupnim ciljem aktivnega preživljanja prostega časa (hoja, tek, igre z žogo, gibanje na orodjih fitnesa na prostem). Območje bo dobilo dodatno vrednost z namestitvijo pametne urbane opreme. Pametne klopce, ki omogočajo brezstično in stično polnjene mobilnih naprav, e-koles in e-invalidskih vozičkov predstavljajo nov produkt tako na območju občine kor LAS. Z vzpostavitvijo pametne urbane opreme omogočimo otrokom uporabo digitalnih tehnologij, a na svežem zraku in v družbi, namesto za štirimi stenami. Dogajanje v okolici lahko deluje motivacijsko za aktivno preživljanje prostega časa.
S postavitvijo pokritega parkirišča za kolesa (kolesarnico) za do 30 koles se vzpodbuja trajnostna mobilnost. Potencial električnih vozil (električna kolesa, električni avtomobili, električni skuterji, električni skiroji in električni invalidski vozički) je zelo velik in se bo v prihodnosti še razvijal in krepil. Namen operacije je v centru kraja Spodnji Duplek zagotoviti ustrezne parkirne prostore za vzpodbujanje uporabe vozil brez izpustov CO2 in zagotoviti atraktiven prostor za izvajanje športno rekreativne dejavnosti v naravi.
Cilj operacije:
Operacija zasleduje cilj varovanja okolja in vzpostavitev infrastrukture, ki omogoča rabo obnovljivih virov energije in okolju prijaznih oblik transporta (CILJ C1).
Prav tako vzpodbuja in vzpostavlja nekatere inovativne oblike urbane mobilnosti (kolo, električno kolo, e-skiroji, e- rolke, e-skuterji, e-vozila, pametna urbana oprema) ter posebno pozornost namenja ranljivim skupinam in ostalim prebivalcem ne samo upravičenega urbanega območja, ampak tudi širšega območja občine. S projektom se želi spodbuditi socialno vključenost in vpetost ranljivih skupin v družbeno življenje (CILJ D1).
Uporaba električnih vozil ter drugih urbanih mobilnih oblik predstavlja danes za večino ljudi še vedno nekaj, kar je potisnjeno v prihodnost. Na podeželju je dostop do trajnostnih oblik prevoznih sredstev še vedno dokaj nepoznan, v primerjavi z večjimi urbanimi središči, zato je cilj projekta omogočiti in predstaviti uporabo trajnostnih oblik mobilnosti in pametne urbane opreme.
Pričakovani učinki:
Z operacijo bodo nastali novi ukrepi na področju varovanja okolja (zmanjšanje svetlobne onesnaženosti – zamenjava reflektorjev), prav tako novi produkti, ki prispevajo k razvoju ekologije, športa, aktivnega življenjskega sloga in društvenih dejavnosti ter so novost na območju LAS (pametna klop, športna infrastruktura, ki omogoča izvedbo ligaških tekem v nočnem času, ženska nogometna ekipa) in novost na območju občine (nadstrešnica za kolesa – kolesarnica).
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Ukrep PRP 19.2.: Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost
Dodatne informacije:
www.eu-skladi.si in www.lasovtar.si
*****************************************************************************************************************************
Drava – Natura 2000, reka za prihodnost – Izboljšanje stanja ohranjenosti vrst in habitatnih tipov rečnega in obrečnega pasu reke Drave
Akronim: »zaDravo« (ESRR – šifra operacije: OP20.04960)
Vodilni partner projekta: Mariborska razvojna agencija
Kontaktna oseba:
Boris Keuc, vodja projekta
Telefon: +386 41 917 001
E-pošta: keuc.boris@mra.si
Partner projekta: Občina Duplek
Kontaktna oseba:
Natalija Jakopec, vodja projekta
Telefon: +386 02 684 09 13
E-pošta: natalija.jakopec@duplek.si
Opis projekta: Reka Drava, med Mariborom in državno mejo pri Središču ob Dravi ter njeni pritoki, ima izražene posebne naravovarstvene in okoljske lastnosti, povezane s pestrostjo rečnih in obrečnih habitatov številnih ogroženih, zavarovanih in mednarodno varovanih živalskih in rastlinskih vrst. Drava in območja ob Dravi niso določena le kot posebna varstvena območja Natura 2000, ampak tudi kot posebne naravne vrednote in zavarovana območja.
Aktivnosti projekta so osredotočene na ohranjanje štirih habitatnih tipov in izboljšanje stanja in ohranjanja enajstih rastlinskih in živalskih vrst.
Projekte aktivnosti zajemajo:
- ukrepe za obnovo habitatov vrst vezanih na mokriščne habitate,
- obnovo krajinskih struktur, gozdnih habitatov in prodišč,
- vzpostavitev izobraževalno-interpretacijskih vsebin z namenom osveščanja prebivalstva ter izboljšanja ponudbe sonaravnega turizma v Podravju.
Financiranje: Operacija je sofinancirana iz prednostne naložbe »Varstvo in obnova biotske raznovrstnosti in tal ter spodbujanje ekosistemskih storitev, vključno z omrežjem Natura 2000 in zelenimi infrastrukturami« iz Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. http://www.eu-skladi.si
Obdobje trajanja projekta: do 31. 3. 2023
Skupna vrednost projekta: 6.221.498,76 EUR
Vloga Občine Duplek v projektu: V okviru projektnih aktivnosti bomo na območju občine Duplek odkupili zemljišča, na katerih bodo vzpostavljeni ekstenzivni travniki, mejice in remize, ki bodo nudile ustrezen habitat za rjavega srakoperja.
Posebej pomembna vsebina bo urejena v neposredni bližini naše gramoznice, kjer je na voljo dovolj prostora in prodnatih površin. Govorimo o vzpostavitvi interpretacijskega poligona, ki bo na zanimiv in atraktiven način obiskovalcem približal značilnosti varovanega območja ter v njem živeče rastline in živali.
Za učinkovitost interpretacije je, ob kvaliteti interpretacije, izredno pomembna dostopnost oz. velika frekvenca obiskovalcev s čemer se območje gramoznice nedvomno ponaša. Prepričani smo, da se bo obiskanost območja z ureditvijo Dravske kolesarske poti, ki poteka ob omenjenem območju, le še krepila.
Drugi partnerji v projektu: Mariborska razvoja agencija, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Direkcija Republike Slovenije za vode, Znanstveno raziskovalno središče Bistra Ptuj, Občina Starše, Občina Duplek, Občina Središče ob Dravi
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
*****************************************************************************************************************************
»VESELE POČITNICE« V SPODNJEM DUPLEKU – ZAKLJUČENO
Celotna vrednost projekta: 50.146,23 EUR
Predviden znesek sofinanciranja: 33.769,12 EUR
Vodilni partner: Občina Duplek
Partnerja: NK Duplek in MPKR87 d.o.o., športne dejavnosti, d.o.o.
Z izvedbo projekta »Vesele počitnice« je bil vzpostavljen program, ki spodbuja aktivno preživljanje poletnih počitnic in hkrati nudi počitniško varstvo otrok OŠ Duplek in OŠ Korena. Projekt s športnimi aktivnostmi in delavnicami v posameznih tematskih tednih spodbuja športno aktivnost, kateri sledijo aktivnosti s področja likovne dejavnosti, kulture, družabnih iger, ipd in z vključevanjem lokalnih društev med mladimi širi zavedanje o pomenu naravne in kulturne dediščine. Zaključek veselih počitnic je zaokrožila otroška gledališka predstava, za izvedbo katere je poskrbel partner MPKR87 d.o.o., in poletna nogometna šola, ki jo je izvedel Nogometni klub Duplek.
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Ukrep PRP 19.2.: Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost
Dodatne informacije: