Od 19. decembra dalje je dovoljena prodaja pirotehničnih izdelkov, s 26. decembrom pa je dovoljena tudi njihova uporaba, kar dejansko pomeni, da;
Pirotehnične izdelke lahko uporabljate med 26. decembrom in 2. januarjem
Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI-NPB1), od leta 2008 predpisuje in prepoveduje nakup, posest in uporabo pirotehničnih izdelkov kategorij 2 in 3, katerih glavni učinek je pok. Prav tako pa veljajo zakonske omejitve tudi za pirotehnične izdelke 1. kategorije.
Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa od 26. decembra do 2. januarja. Vendar pa je treba opozoriti, da je uporaba teh izdelkov prepovedana v strnjenih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih in na površinah, kjer potekajo javni shodi in javne prireditve.
V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije 1, ki so proizvedeni, namenjeni in označeni za tako uporabo.
Izdelkov 1. kategorije ni dovoljeno prodajati osebam, mlajšim od 14 let, izdelkov 2. kategorije, katerih glavni učinek ni pok, pa osebam, mlajšim od 16 let. Uporaba teh izdelkov pa je osebam, ki ne izpolnjujejo predpisane starosti, dovoljena le pod nadzorstvom staršev.
Zakon med drugim prepoveduje tudi:
- predelavo pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka
- uporabo pirotehničnih izdelkov v drugih predmetih
- lastno izdelavo pirotehničnih izdelkov ali zmesi
- preprodajo pirotehničnih izdelkov
Pred nakupom in uporabo pirotehnike v policiji opozarjamo tudi na hrup, ki ni moteč le za ljudi, temveč tudi za živali, saj imajo te bolje razvit sluh od človeka, zato pozivamo k uvidevni uporabi pirotehničnih sredstev.
Globe, ki so predpisane za kršitve Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, zanašajo za posameznika od 400 do 1.200 evrov (48. člen). To je tudi predpisana globa za kršitve, ki jih najpogosteje obravnava policija. Globe za pravne osebe pa se gibljejo med 5.000 in 50.000 evrov (46. člen) oziroma od 3.000 do 15.000 evrov (47. člen).
Zaradi neprevidne in objestne uporabe pirotehnike lahko pride do hudih telesnih poškodb
S strani zdravstvenih inštitucij, so v tej zvezi opozorili na hude telesne poškodbe, ki lahko nastanejo pri neprevidni in napačni uporabi piroteničnih izdelkov. Čeprav je uporaba pirotehnike dovoljena šele od 26. decembra dalje, pa se že pred tem časovnim obdobjem pojavljajo prve poškodbe.
»Poškodovanega dela telesa se kljub sodobnemu znanju in tehničnem napredku v medicini ne more povrniti v enako stanje kot pred poškodbo. To še zlasti velja za kompleksne poškodbe kosti in mehkih tkiv, med katere sodijo tudi poškodbe s pirotehničnimi sredstvi«
|
|
|
Po mnenju govorcev otroci sledijo zgledu staršev in svojih vrstnikov, ki izstopajo s svojo drznostjo. V otroški družbi se začne z vprašanjem ''Kdo si upa?'', v družinskem krogu pa z mislijo ''Vsako leto uporabljamo pirotehniko, pa se še nikoli ni nikomur nič zgodilo.'' Neustrezna uporaba pirotehničnih izdelkov, njihova predelava, ali uporaba izdelkov vprašljive kakovosti, ki jih po nižji ceni lahko kupimo na črnem trgu, lahko botrujejo zelo hudim poškodbam. Zato v policiji opozarjamo na previdnost! ''Pirotehniko uporabljajmo tako, kot je to predvidel proizvajalec, ne kupujmo je na črnem trgu, ker ni zagotovila, da je varna, ne uporabljajmo je izven dovoljenega časa in le na krajih, kjer je uporaba dovoljena in kjer ne bomo nikogar ogrožali,''.
|
|