Odkritje učnega čebelnjaka pri Osnovni šoli Korena
Odkritje učnega čebelnjaka pri Osnovni šoli Korena
19. 5. 2022
Dejan S.
Osnovna šola Korena je letos januarju sodelovala na javnem razpisu »PRVA ČEBELA«, ki je to leto potekal že šestič. Organizirala ga je zavarovalnica PRVA v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije, njihov cilj pa je bil postavitev učnih čebelnjakov štirim čebelarskim društvom oziroma šolam.
Kot je povedal ravnatelj Osnovne šole Korena, Peter Lešnik je razlog za sodelovanje šole na razpisu dejstvo, da čebelarski krožek na Osnovni šoli Korena poteka že od leta 2012. Učenci so, pod budnim očesom mentorja Jožeta Vuteja, tudi zelo uspešni na čebelarskih tekmovanjih.
Šola se je po točkovanju razpisa uvrstila na peto mesto Razpis je spremljala tudi nizozemska ambasada v Sloveniji in se nato skupaj z belgijsko ter luksemburško ambasado odločila, da podari še en čebelnjak in izbrali so našo šolo. Čebelnjaka smo zelo veseli. S tem, ne samo da spodbujamo trajnostni razvoj, ampak bodo učenci od sedaj naprej imeli možnost čebelarjenja tudi v praksi. Šola v Koreni spada pod Čebelarsko društvo Pobrežje-Duplek.
Župan Občine Duplek, Mitja Horvat je povedal, da je izjemno vesel, da ima Občina Duplek privilegij prejeti v dar čebelnjak prijateljstva med Slovenijo in državami BeNeLuxa. Tako bodo bodoče generacije čebelarskega krožka v Koreni spoznavale izjemen pomen čebel in se posledično zavedale tudi pomena človekovih dejan, trajnostnega kmetijstva in ohranjanja biotske raznovrstnosti. Ne gre le za čebelnjak, gre za pomembne korake mladih k ohranjanju človeštva.
Na slovesnosti ob odkritju čebelnjaka so imeli kratke govore veleposlaniki Velikega vojvodstva Luksemburg g. Marc Ungeheuer in Kraljevine Nizozemske g. Johan Verboom ter namestnik vodje misije Kraljevine Belgije g. Julien WOLFF. Tako kot slovenski državni sekretar mag. Aleš Irgolič z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so se dotaknili naslednjih tem:
- 2022 je 30. obletnica plodnih in prijateljskih dvostranskih odnosov med Republiko Slovenijo in tremi sestavnimi državami BeNeLuxa (Belgija, Nizozemska in Luksemburg). Naše države imajo številne skupne teme in tesno sodelujejo tako na dvostranski ravni kot na ravni EU. Med drugim sodelujemo na področjih boja proti podnebnim spremembam in varovanja biotske raznovrstnosti. Tako imajo čebele pomembno vlogo v nacionalnih strategijah in strategijah EU na teh področjih.
- Na pobudo Slovenije leta 2017 bomo v petek, 20. maja, praznovali peto obletnico svetovnega dneva čebel Združenih narodov. Svetovni dan čebel zaznamuje pomen čebel in varovanja njihovega okolja za preživetje številnih vrst, vključno s človeštvom.
Čebele so bistvenega pomena za trajnostno prehransko varnost in boj proti lakoti. Čebele oprašijo več kot 70 % pridelkov za prehrano ljudi.
- Veleposlaniki Beneluksa so šoli v Zg. Koreni podarili tradicionalni slovenski čebelnjak, poimenovan "Čebelnjak prijateljstva med Slovenijo in državami Beneluksa", da bi prihodnjim generacijam omogočili učenje in uživanje v čebelarstvu.